background

استفاده از چک در معامله ملک

زمان انتشار:

نویسنده : [ محمد فاضلی ]

از بزرگ ترین دغدغه خریداران و فروشندگان ،معامله ملک با استفاده از چک است در واقع فروشندگان هنگام معامله از این بابت نگران هستند آیا خریدار به تعهد خود نسبت به پرداخت مبلغ ملک با صدور چک عمل می کند ؟ در موارد بسیاری به دلیل آنکه افراد اگاهی لازم را نسبت به قوانین حقوق ندارند ممکن است دچار اشتباهاتی شوند .

برای مثال هنگام خرید ملک ، خریدار نصفی از مبلغ ملک را می پردازد و باقی آن را به صورت چک تحویل فروشنده می دهد .در این هنگام در قرارداد قید می شود در صورت وصول نشدن چک در زمان معین قرارداد ملک به طور خودکار فسخ می شود .در صورتی که از لحاظ قانونی فسخ قرارداد در چنین موقعیتی معتبر نمی باشد .

نحوه صدور چک در معاملات املاک 

معامله املاک مانند هر معامله دیگری پیچیدگی های خاص خود را دارد در صورت نداشتن اطلاعات کافی در این باره ممکن است باعث به وجود امدن مشکلات متعددی شود. 

نحوه پرداخت پول از مسائل مهم در معاملات ملکی است .نحوه فروش ملک با چک به این شکل است که تمام مبلغ ملک در یک لحظه پرداخت نمی شود .بلکه در زمان طی کردن مراحل مربوط به تنظیم و انتقال سند و به مرور پرداخت می شود .مشاور املاک با تجربه هنگام عقد اینگونه قرارداد هایی تمام جزئیات آن را درج می کند تا از به وجود امدن مشکلات بعدی جلوگیری کند.

مرحله اول خرید ملک با استفاده از چک، مقداری از مبلغ ملک به عنوان بیعانه پرداخت می شود .البته مقدار مبلغ پرداختی بستگی به شرایط خریدار و فروشنده دارد .

مرحله دوم خرید ملک با استفاده از چک،بعد از آنکه مراحل اولیه انتقال سند انجام گرفت ،خریدار و فروشنده تاریخی را برای تحویل کلید و ساختمان تعیین می کنند .در زمانی که کلید واحد مسکونی به خریدار تحویل داده می شود .فروشنده مابقی وجه معامله را در قالب چک یا روش های دیگر تحویل می گیرد .به طور معمول این کار در آژانس مشاور املاک و در حضور دوشاهد صورت میگرد تا در آینده از بروز مشکلات جدی جلوگیری شود .

آخرین مرحله خرید و فروش ملک با چک ، زمانی است که در دفتر ثبت اسناد رسمی ، تمامی مراحل انتقال سند به درستی انجام شده و فروشنده با انتقال سند قطعی ملک به نام خریدار ،میزان مبلغ باقی مانده را دریافت می کند .

نکات مهم در هنگام صدور چک

برای جلوگیری از جعل چک ، بهتر است تا صاحب حساب با دست خط خود چک را صادر نماید .

از قراردادن چک سفید امضاء در اختیار دیگران خودداری کنید .

در زیر امضاء ،حتما نام ،نام خانوادگی و تاریخ صدور چک ذکر شود .

در حال دریافت اطلاعات